Usûl-i Kadîm

Hayat anlamak ve anlatabilmekten ibarettir…

Karikatür Krizine Dair…

Robert Spencer (Frontpage Magazine, 20 Kasım 2005)
“Günümüzde Özgürlük küresel bir şekilde geçmişte hafızalara yerleşen vakıalardan daha çok risktedir. Bugün uluslar arası bir kamuoyunun ilgisini çeken davaya doğru gittiği gibi, karikatür tartışması İslam dünyası ve Post-Hıristiyan Batı arasında konuşma ve ifade özgürlüğünün öneminde yoğunlaşan bir uçurumu ortaya koymaktadır. Ve bu olay Batının çoğulculuk, tolerans ve çok kültürlülük putlarına hürmetinin karşılığını ödemeye devam etmesini gelişen süreçte tersyüz edebilir ve batı gönüllü bir şekilde zor elde edilmiş bu özgürlükleri bırakacaktır.”

Christian Science (Bir Hıristiyan Cemaatinin yayın kuruluşu (Tom Cruise’un cemaati) Monitor csmonitor.com
Helena Cobban konu hakkında daha dini bir perspektiften yaklaşarak şunları söylüyor: “karikatürlerin ve Danimarkalı gazetenin tabu olarak ifade ettiği bu direncin sosyal sınırlarını test etmek istemelerini test etmelerine dikkat çekiyor. Bu aslında kutsalın yaşatılması ve ifade özgürlüğü arasında bir çatışmadır. Ve dünya kültürleri birbirini daha fazla etkiliyor… Şiddetten uzak saygılı bir diyalog ile çözmeliyiz. Hepsinin ötesinde biz şiddet tanımımızı tekrar gözden geçirip kutsallık tartışmasının diyaloguna adapte etmeliyiz. Kutsal resimlerin basılması dini imajın tahriptir veya ulusal bayrakları yakmakla aynıdır. Bunların hepside bir çeşit “sembolik şiddet” olabilir. Ve emin olunmalı ki insanlar arasında karşılıklı saygı şiddet içermeyen ilgiyle reddedilebilmektedir. Kutsalı tanımak Batıda çok fazla insan yapıcı bir şekilde kutsalın ne olduğunu nerede bulunduğunu araştırmaya katılabilirdi. Fakat şimdi en önemlisi hepimiz evrensel dünyanın insanları olarak krizi hafifletmeye ve düşüncelerimizi tartışmanın açık ve saygılı yollarını kurmaya ihtiyacımız var.” diyor.

Dr. Rıza Aslan

İranlı araştırmacı No God But God adlı kitabın yazarı

“İfade özgürlüğü ahlaksız kişileri desteklemek için mazeret olamaz. Yahudi gruplar 2003 yılında Chicago Tribune’de çıkan ve Ariel Şaron’u G. W. Bush’tan rüşvet alırken gaga burunlu, kambur salyaları akar şekilde çizince öfkeleri medyaya yansımıştı.” Aslan” yayın özgürlüğünü dünya toplumlarında Sivil Mesuliyet dengelemelidir ki bu hak Başkan Bush’un tabiriyle İdeoloji Savaşına dönüştürmesin dünyayı.”
Ayrıca Aslan “olayların Sünni dünyada daha fazla yankı bulmasını vurgulayarak şii dünyasında Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve Hz. Fatıma resimlerinin İran’da her yerde bulunabileceğini” söylemiştir. Müslüman toplumların Avrupa’da marjinalleşmesi ve ona göre Avrupalı Müslümanların yıkıcı komşulukları tekrar Avrupalı önyargıları İslam’a karşı güçlendirmiştir.

“Müslüman Dünyanın Muhammed Karikatürlerine Tepkisi” başlıklı metinden alınmıştır.
Bob Abernethy ile Seyyid Hüseyin Nasr PBS televizyonu Röportajı 10 Şubat 2006
PBS televizyonuna konuk olan Seyyid Hüseyin Nasr karikatür olayları hakkında bazı önemli tespitler yapıyor. Ona göre “özellikle son yirmi yılda dünyada Avrupa’da Amerika’dan daha belirgin olarak Müslüman toplumlar üzerinde İslamofobi diye adlandırılan sanki kuşatma altında imişler hissi veren bir baskı hissedilmektedir. Diğer taraftan İslam dünyasında –bugün yaklaşık olarak 1.2 veya 1.3 milyarlık bir toplumdan bahsediyoruz—pek çok insan kendilerine kimliklerini, dini ve kültürel varlıklarını veren temel değerlerinin; siyasi, ekonomik ve askeri bakımlardan kendilerinden daha güçlü olan bir medeniyet tarafından tehdit edildiği düşüncesine sahiptir. Tabiî ki Afganistan, Irak, Çeçenistan’da yaşananlar ve Filistin’deki olaylarda buna destek vermektedir.
Karikatürlerin İslam’da yeri yoktur ve İslam’da böyle imajlaştırma bazen sadece minyatürlerde görülebilir. Fakat bunlarda bile yüz kısmı ya tamamen boştur yada boyanmıştır. Üstelik Semitik toplumlar bu konuda daha hassas oldukları için Arap Müslümanlar arasıda hiç görülmemiştir.
Sunucunun “şimdi ne yapmalıyız ?” sorusuna
S. H. Nasr şöyle yanıt veriyor. “ Evet, şimdi ne yapmalıyız her iki tarafta. Öncelikle her iki tarafa da saygı göstermeliyiz. Karşılıklı saygı duyulmalıdır. İslam dünyasını etkilemediği müddetçe batının değerleri farklı ise bu kendi meseleleridir. Saygı duyarız. Fakat aksi halde bir karşılık olmalı. Politik seviyede Batıdan ve İslam dünyasından bazı ülkeler bir araya gelerek bu meseleyi acilen çözmeyi deneyebilirler. Aksi takdirde hem İslam dünyasında hem de Batıda çok beklenmedik ve trajik olaylar olacaktır.
Sunucunun “Karikatürler İfade özgürlüğü düşüncesi ile savunuluyor buna ne diyorsunuz?” sorusuna S. H. Nasr “… Bu ifade özgürlüğü çok sık söylenen bir şey ancak İslam dünyası bunu kolay kabul edemez. Müslümanlar bu konuda pek çok çifte standart uygulaması olduğu nu düşünüyor. Çünkü Avrupa ve Amerika’da kesin ifade özgürlüğü ve yayın özgürlüğüne sahip mi? Ya da cinsellik, ahlaki değerler, ulusal güvenlik ve tabiî ki dini değerler gibi kesin şeyler var. Buna rağmen bu konuyu ifade özgürlüğü adıyla kullanmaları da çoğu Müslüman tarafından kabul edilir değildir. Üstelik yayın özgürlüğünün eksikliğinden acı duyarlar ve başkasının inancıyla alay edilmemesi şartıyla ifade özgürlüğünü de ilk savunanlar Müslümanlardır.”

Tarık Ramazan

İngiltere’de Tony Blair’in Aşırı İslamcılara Karşı Direniş Komitesine üye bir yazardır.

Karikatür olayını şöyle değerlendiriyor.
“Birinci olarak sadece bizim peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) değil bütün İslam Peygamberlerinin bu karikatürlerde de görüldüğü şekilde çizilmesi İslam ilkelerine aykırıdır. Bu açık bir yasaktır.”
“İkincisi İslam Âleminde kendi dinimize veya başkasının dinine gülmek alışılmış bir şey değildir. Bu bizim anlayışımızdan uzaktır. Bu yüzden karikatürler sadece radikalleri değil bütün Müslümanlar tarafından İslam’a karşı bir kışkırtma ve kutsala karşı işlenmiş bir suç olarak görmüştür.”
“Üçüncüsü Müslümanlar içinde yaşadıkları Avrupa’da dine gülmenin Voltaire kadar giden bir kültürün parçası olduğunu anlamalıdırlar. Kinizm (Ahlakı Hor Görme) ironi ve gerçekten küfür bu kültürün bir parçasıdır.”
“Ayrıca yine Tarık Ramazan güncel olan iki bakış açısının ekmeğine yağ sürmüştü sanki. Yani Müslüman radikaller “ bakın biz söylemiştik Batı İslam’a karşıdır” diğer taraftan Batı da “ evet Müslümanlar Avrupa’ya bütünleşmiş olamaz ve onlar bizim savunduğumuz şeyleri kabul etmeyerek değerlerimizi yıkıyorlar” demiştir.”
“Ve Tarık Ramazan Müslümanlara Avrupa’da ifade özgürlüğü’nün olduğunu ve bunu kabul etmeleri gerektiğini söylerken diğer taraftan da duyarlı konuların bilgi ve sağduyuda temellenmiş olması gerektiği şeklinde bir anlayışa ihtiyaç olduğunu söyler.”

“Alman solcu gazetesi Die Tageszeitung “Müslümanlar Kopenhak,Riyad ve Gaza arasında bize zaten bildiğimiz bir şeyi tekrar gösterdiler: onlar bizim Nike markamızı alıyorlar kolalarımızı içiyorlar ama bizim ironik olan alaycı,eğlenceli kültürümüzü kabul etmiyorlar. Ve ne zaman bir editör veya başbakan karikatürlerden dolayı özür dilerse bir kez daha açıkça görülecek ki Batılıların hepsi özgürlüğün düşmanlarının önünde diz çöken korkak ana kuzularıdır.”haberini naklediyor Losangeles Times

İrsad Manji ingilterede yaşayan bir Müslüman kadın yazar. “Müslümanlar kendileriyle alay etmeyi öğrenmeliler ve alaycılığı kabu etmeliler. Ve monoteist bir dinde Muhammed (s.a.v.)’e odaklanmak uygun değildir.” Demiştir.

Karikatür Krizine Dair…” için 2 yorum

  1. anlaşılan şu ki:değerlerine sahip çıkmayan hatta farkında olmayan İSLAM ALEMİ BATI HAYAT OKULUNDA ÖĞRENİME DEVAM ETMELİ..KRİZ DEDİKLERİMİZ BATI OKULU SINAV SORULARIDIR.bir zamanların ENDÜLÜSÜ..OSMANLISI..ARBİSTANI..İRANI..ne yaptıysa bugün de batı aynısını yapıyor..batıyı uyandıran DOĞUYDU..dOĞUYU KALKINDIRAN DA BATI OLUYOR İŞTE..NE VAR BUNDA? kainatta TAKAS METODU var..terazi metodu var..zayıflayan havada..düşünce de tavada..kısaca..MÜSLÜMANLAR RAHMAN VE RAHİM’İ ÖĞRENMEDİKÇE İŞLER DÜZELMEZ..

    Beğen

  2. karikatür kırızine bence müslümanların bir kısmı çok ağır tepki verdi.avrupadaki bazı insanların din konusunda alaycı yaklaşımlarına bu kadar ağır cevap vermek pek de doğru değil onları anlamaya çalışarak ve bilgi düzeylerine göre daha nezaketli bir tepki konulabilirdi.
    erdoğan aydoğan

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: