3652053350

Charlottesville’deki üstün beyaz ırk yürüyüşüne “pek çok iyi insan” yorumuyla müdahil olan Amerikan Başkanı Donald Trump hakkında İsrail toplumu niçin sessizliğini koruyor?

Gideon Levy Aug 20, 2017

Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ülkesindeki Neonaziler hakkındaki hoş gören ifadelerini İsrail’in yargılamaya hiçbir ahlaki gerekçesi yoktur. Öncelikle Trump’ın söyledikleri İsrail’i gerçekten şaşırtmamıştı. Hepsinden öte İsrail işgaline destek veren kim ne diyorsa desin etme eğilimindedir. Bu aşamada o sorgulanamaz demektir. İster Macaristanlı bir faşist ya da Amerikalı Neonazi olsun (İsrail) işgalini desteklediği sürece – gizliden gizliye Yahudilerden nefret etse dahi – onlar İsrail’in dostları ve ahlaklı insanlar olarak kabul edilirler.

Bugün “İsrail’in dostlarının” en iyisi faşistler, evanjelistler ırkçılar ve islamofobiklerdir. Onlar için en önemli şey işgali destekliyor olmalarıdır.  Sadece işgal karşıtları anti-semitlerdir ve onlara karşı mücadele etmek için özel bir çaba sarf edeceğiz. Herkesi bağışlayacağız.

Fakat İsrail’in sessizliğinin bir başka sebebi daha var. Yidiş söylencesiyle kişinin kendi suçunu açığa çıkarmasını anımsatıyor – şapka düştü kel göründü anlamında “hırsız şapkasının yandığını düşünür Neonaziler? – Biz (İsrailliler) “İsrail yapımı” (Made in Israel) pek çok İbrani Neo-Nazi eşdeğerlerine ve Amerika’daki Neonazilerden daha az oranda onların karşıtlarına İsrail’de sahibiz. Charlottesville’de liberaller tarafından cesur bir itiraz gösterisi organize edildi. Peki, burada ne oldu?

Trump, saldırgan ve saldırıya maruz kalan; hakaret eden ve kendini savunan, tahrik eden ve protesto eden, hak ve haksızlık arasında, bizzat İsrail’de icat edilmiş bir kutsal simetri inşa etmeyi denedi. Burada (İsrail) işgalci ve işgal edilen, şiddet içeren ve bazen öldürücü sağ kanat ve hiç şiddete maruz kalmamış sol kanat fakat onlar birlikte değerlendirilebilir.

Filistinli çiftçilerin arazilerine karşı yerleşimci haydutlar tarafından yapılan bütün saldırılar “çatışma” olarak değerlendirilir.  İşgalci şiddetine karşı Filistinli herhangi bir protesto “barış ortamını ihlal” olarak değerlendirilir. Bu iki toplumun çobanları arasındaki simetrik bir kavgadır. Her şeye rağmen Trump’ın “alt sağ” ifadesinde olduğu gibi yerleşimciler arasında iyi insanlar da kötü insanlar da vardır.

İsrailli alt sağ Neonaziler değildir. Fakat hiç kimsenin ayıklamayı düşünmediği çorak topraklarda binlerce Nazi çiçekleri açıyor. Neonaziler olmasa da faşizm uzun süredir İsrail’de kabul görüyor fakat ikisi arasındaki ayrım oldukça belirsizdir. Eğer aşırı Lehava organizasyonu Neo-Nazi değişse nedir? Eğer Beitar Jerusalem’s La Familia taraftar grubu Neo-Nazi değilse nedir? Batı Şeria bölgesindeki Duma köyünde ikamet eden Dawabsheh ailesinin evine Molotof atan, insanları alıkoyan ve Mohammed Abu Khdeir’i katledenler Neo-Nazi taklitçileri değil de nedir? Ve de Halamish yerleşim bölgesi yakınlarındaki Arapça Otoban tabelalarına “bu bölge Yahudilerin kontrolü altındadır. Arapların girişi yasak ve yaşamınızı tehlikeye sokabilir.” şeklindeki uyarılar…

Kudüs günü bayrak geçit töreni, Hebron (el-Halil) şehrindeki Purim bayramı ayaklanmaları gibi devlet destekli bir Neo-Nazi provokasyondur. Hebron’daki Yahudi topluluğu Neo-Nazilerin kökenidir. Git, gör ve kararı sen ver.  Ve havuzlar, Yahudi cemaatler yol boyunca havuzları Araplara kapatmıştır. Bir Arap kuralları ihlal ederek gizlice Kochav Ya’ir’deki – çoğunlukla Siyonist Birlik ve aydınlıkçı Yesh Atid destekçisi seçmenlerden oluşan ilkeli merkez sağ görüşte Yahudilerin yaşadığı bir İsrail cemaati – Yahudi yüzme havuzuna girerse ne yapacaklar? Nofit Galile Cemaati orada Arapların genişleme planları sonrasında evler inşa etmesi durumunda ne yapacaklar? Sonuçta Siyonist solu temsil eden bu insanların topluma dâhil olan Araplara ne yapacaklarını en çirkin haliyle dahi olsa hayal etmek bizim için çokta zor değil.

MK Bezalel Smotrich’in  (Habayit Hayehudi) önerdiği kurtuluş planı bütün protestolarına rağmen bir Neo-Nazi örneğidir.  Filistinliler için önerdiği üç seçenekten hiçbirisi asgari insani şartlara haiz değildir ve de üçüncüsü sürgün ve yıkım çağrısıdır Daha ne olsun? Onun karısının aşağı ırktan bir kadın ile aynı odada doğum yapmayı reddetmesi de bir Neo-Nazi örneğidir.

Sosyal Medya ölmek üzere olan Filistinli çocuklar için ölüm temennileri ve benzer çocuk hikâyelerini anlatanların da aynı akıbete uğramaları temennileri içeren korkunç Neonazi açıklamalarıyla doludur. Bunu tıpkı “bir avuç sapkın” olarak geçiştiremeyiz. Bu daha çok zamanın ruhu gibi görünüyor.

Afrikalı sığınmacılara karşı bu ülkede organize ve kurumsallaşmış ırkçı bir politikanın varlığına dair kanıları görmezden gelemeyiz. Faşizm öncesi görüşler hiçbir diğer Avrupa ülkesinde olmadığı kadar – devlet destekli Neonazizm tezahürleriyle – burada zemin buluyor.

Batı’da en aşağılayıcı uğraşlar yabancılara karşı yöneltilirken İsrail’de ise çoğunlukla ülkenin yerleşik halkına yöneltilmektedir.  Trump hakkında yakınmak mı? İşte o ikiyüzlülüğün dik alası olurdu.

Gideon Levy

http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.807833

Reklamlar