Frequent-Traveler-SuccessfulBaşarı herkes için farklı biçimde tanımlanabilir ancak bazı insanlar başarıya ulaşır diğerleri ulaşamaz. Başarılı insanların yaptığı yahut diğerlerinin bulamadığı başarıyı onlara bulduran nedir?

Başarılı bir hayat yaşamak için ihtiyaç duyulan beceri ve alışkanlıklar hakkında çok şey yazılmıştır.

İstediğimiz işlerde başarılı olmak için güven inşa etmek ve korkularımızın üstesinden gelmek gibi şeyler üzerinde çalıştığımızı aşağı yukarı hepimizin bildiğini düşünüyorum. Başarıya ulaşma olasılığı geri kalan çoğunluktan daha yüksek olan insanlar vardır. Dünyayı keşfederek hayat tecrübesi edinmek için sık seyahat eden insanlar sürekli hareket halindedir. Burada sık sık seyahat eden insanların daha başarılı olmalarının muhtemel 15 sebebini bulacaksınız.

 1. Rahat yaşamlarının dışında nasıl gelişebileceklerini bilirler.

Sık seyahat edenler çoğunlukla alışılmamış durumlarla yüz yüzedir. Onlar zorunluluktan dolayı sürekli bilinmeyenle uğraşırlar.  Sayısız yeni tecrübelerle karşılaştıkları için yaratıcı ve sabırlı olmalarını sağlayan, sırtladıkları belirsizliklere yardımcı olan çok değerli başa çıkma stratejileri öğrenirler. Hem insanlara önderlik yapma hem de iş hayatında başarı için bu temel anahtardır.

 1. Değişimi hoş karşılamak ve benimsemek 

Seyyahlar yeniliği kendilerine çeker. Farklı ve yeni şeyler peşindeki İnsanlar sürekli can sıkıntısından uzak durur ve daha iyiye odaklanmayı öğrenir.

 1. Duygularını nasıl yöneteceğini bilir.

Seyyahlar kısa zaman aralıklı aktarmalı uçuşlar, sınır güvenlik sorgulamaları, kaba otel görevlileri vb. beyin yakan farklı düzeyde stres tecrübelerini sürekli deneyimler. Gezginler, duygularını kontrol yeteneğini bileyerek kabaran nefsani duygularını baskı altına alarak sakinleştirir. Nefsinin farkına varmak, yaratıcılığı geliştirir ve nihai başarıyı, insanları dünyanda asıl mutlu eden şeyi bulmalarına yardım eder.

 1. Güvenirler ve Kontrole her zaman ihtiyaç duymazlar.

Gezginler hayatlarında hiç tanımadıkları insanlara dahi güvenirler.  Çoğunlukla yabancının nezaketine göre değişen tanımadığı bir şehrin taksi şoförleriyle anlaşma problemiyle uğraşırlar. Başkalarının güdümünden çıkma gerçeğini içselleştirmeleri yeni bağlantılar inşa etmelerine yardımcı olur. Güvenilir, içten arkadaş ve dost seçme yetisi hakkında kabiliyetleri gelişir.

 1. Korkularını yönetir ve onları geçmişte bırakır.

Başarının anahtarı harekete geçmektir. Fazlasıyla seyahat ettiğinizde kendinizi geri dönüşü olmayan bir merhaleye ulaştırırsınız. Böylece korkularınızla yüz yüze gelir ve korkulara rağmen ilerleme becerinizi geliştirirsiniz.

 1. Olanakları görmek ve değerlendirmek 

Gezginler daha engin bir tecrübe ve çevre bilgisine sahip olurlar. Farklı gelenek ve kültürlerin ışığında bir şeyler yapmanın yeni ve daha iyi yollarını öğrenirler. Bu bilgi onlara hem evlerinde hem de ziyaret ettikleri yerlerde gelişme ve yenilik adına imkânlar sunar.

 1. İstediklerine nasıl ulaşacaklarını bilirler.

Avantajlarını elden kaçırmamak için müzakere yapmasını bilirler.  İyi bir müzakere yeteneği saldırgan ve öfkeli olmaksızın istediğini elde etmeye bağlıdır.  Bu yetenek diğerlerini etkilemek için önemlidir, liderlik ve iş yaşamında fikirlerinizin anlaşılması ve kabul edilmesine yardım eder.

 1. Herkesin göremediği güzellikleri görürler.

Sık sık seyahat edenler her şeye dair çok farklı durumları müşahede eder ve beyinlerini daima güzele odaklanacak biçimde eğitirler. Daima yenilik içre olmak insanın zihnini keskinleştirir. Gezginler diğerleri için sıradan olan güzellikleri yakalar. Edipler ve büyük fotoğrafçılara has bu hususiyet, ilham çiçekleriyle bezeli bahçelerde neşvü nema bulur.

 1. Onlar daha fazla kendinden emindir. Savunmasız kaldıklarında kendinden emin görünmeyi bilir.

Çok seyahat eden insanlar kendilerine nasıl güveneceklerini ve istediklerini elde etmek için sebat edeceklerini bilir. Bu inanç onlara engellerle karşılaştığında dayanıklı olmalarına ve başarısız olduklarında daha güçlü biçimde ayağa kalkmalarına yardım eder.

 1. Farklılıkları daha iyi anlarlar ve kabullenirler.

Gezginler daima yeni insanlarla tanışır. Tanıştıkları insanlar ve o insanların yaşadıkları şehir ve kültür hakkında görüşlerini öğrenmek için soru sorma konusunda mahirdirler. Gezginlerin merak ve ziyaret ettikleri yerleri öğrenme isteği nedeniyle sorular genellikle doğaçlama olur. Bu sorular gezginlerin insanları anlama, onların fikirlerini derinlemesine kavramayla sonuçlanan eşsiz bir sohbete ilham verir. Gezginler bu yüzden hem çok çabuk arkadaş olur ve hem de bu yönleriyle sevilirler.

 1. Anı yaşamayı bilirler.

Anı yaşamayı öğrenmenin pek çok fiziki ve ruhi faydası vardır. Gezginler her hangi bir yerde zamanlarının sınırlı olduğunun bilincindedir. Dolayısıyla bu durum onların anı yaşamalarına ve sonrasını düşünmemelerine yardımcı olur.

 1. Sık sık güler daha sık mutluluk hissederler.

Araştırmalar seyahatin insanı mutlu ettiğini göstermektedir. Gezginler düzenli olarak yeni yerler keşfettikleri için diğer insanlardan daha fazla gülümserler. Yeni ve lezzetli yemekler tattıkları için, farklı insanlarla tanışma imkânı buldukları için ve inanılmaz manzaralar gördüklerinden dolayı daha mutlu hissederler. Anı yaşama becerisi mutlu olmaya yardımcıdır.

 1. Dinlemenin önemini kavrarlar.

Bu ilke pek çok insanın kazanmakta zorlandığı bir hayat ilkesidir. Odaklanmayı öğrenmek ve insanların gerçekten bize ne söylediğine kulak vermek hayatta başarılı olmak için oldukça önemlidir. Başarıya ulaşmak dostluklar inşa etmekle ilgilidir ve insanları anlamak için güçlü dostluklar inşa etmelisiniz. Çok seyahat eden insanlar iyi bir dinleyici olmak için iyi bir anlayış sahibi olmanız gerektiğini bilir.

 1. Az yargılar çok empati kurarlar.

Büyük liderler başkaları ile ilişki kurma yeteneğinin sadakat kazandıracağını ve iş hayatında insanı ileriye götürdüğünü bilirler. Gezginler empati kurmayı öğrenir herhangi bir şeyden dolayı yargılayıcı olmaktan kaçınırlar. Empati gönüllü anlayış duygusundan gelir ve gezginler içtenliği tabii olarak kazanır.

 1. Zengin değildirler belki ama tasarrufu da akıllıca harcamayı da bilirler.

Gezginler paralarının nereye gideceğini bilir. Dünyayı evinize dönüştürmek istiyorsanız harcamalarınıza dayalı yerleri seçebilirsiniz. Gezerek çalışanlar daha az kazanarak pek çok ülkede daha iyi yaşayabilir. .

Seyahat karakterinizi inşa etmenin yollarını öğretir ve ilham eder…tabii bir biçimde kabiliyetlerinizi geliştirir…. Gezginler bu kabiliyetleri öğrenir ve büyük olasılıkla sonuçta başarılı olurlar…

Tracey Tullis’ten çevrildi.

 

Reklamlar