motivationAkademik bir etkinlik için yurtdışına çıkıyor iseniz herkesin (diğer pek çok akademisyende dâhil) ilk düşündüğü şey gezmeye gittiğiniz şeklinde olabilir. Bunu pek önemsememenizi tavsiye ediyorum. Yurtdışında bir akademik etkinliğe “davet edilmek” olağanüstü bir şey değil. Ancak bu etkinliğe davet alıp işlemleri tamamlayarak davete katılmadan akrabalarının yanında günlerini geçirerek gezen kişilerin olduğunu da duyuyoruz. Bu bir yöntem tabi ki fakat tercih ve tavsiye etmiyorum. Bir süre internetten alanınız ile ilgili etkinliklerin ilanlarını takip ederek ya da soindir-6syal medya üzerinden etkinliklerin ilanlarına ulaşarak katılmak istediğinizi karşı tarafa iletebilirsiniz. Bunun ciddi bir şey olduğunun öncelikle “siz”in farkında olmanız gerekiyor. Ben islami ilimler (religious studies belki) naçizane şöyle bir perspektifim var. Rüyalarınızı takip edin demiyorum ama her zaman “tebliğ” (ancak hal ile ve bazen dil ile J)”Allah’ın kelamını her yere ulaştırma” vb İslami mebde ve mead tasavvurunuzdan kaynaklanan bir arzu ve iştiyakınızın sizi motive etmesi gerekiyor. Motivasyon tamam.

Alanınızla ilgili konuda bir etkinlik buldunuz. Davet, konaklama, burs vb. pek çok konu için çoğu zaman karşı tarafla düzenli olarak e-posta ile yazışmalar yapmanız gerekecektir. Tabi bütün bunlar için çok ileri düzey değil belki ama seviyeli bir yabancı dil becerisi ve o dilde bir şeyler yapabilme özgüveni kesinlikle olmazsa olmazlar arasındadır. Eğer davetli olarak gidiyor iseniz resmi işlemlerin daha kolay bir şekilde halledilmesi mümkündür. Yabancı dil de cepte. O zaman etkinlik türleri arasında Türkiye’deki gibi büyük çapta kongrelere de katılmak mümkün ya da 20-30 kişilik grupların olduğu summer school veya workshop aktivitelerine katılmakta bir imkan olarak değerlendirilebilir.

conferencesEtkinliğin türüne göre Tübitak veya farklı kurumlardan (eğer kendi kurumunuz destek vermiyorsa – her şey para değildir ama onsuz olmuyor ki) burs temini işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak genellikle olan şey önce siz bütün masrafları ödersiniz sonra size geri ödeme yapılır. Önce alırsanız aliyyül ala olur J Buradan itibaren biraz daha spesifik örnekler üzerinden gideceğim. Örneğin akademik bir kurumda çalışıyorsanız ve yeşil pasaportunuz yoksa gri (görevli) pasaport almak mantıklı görünüyor çünkü daha az para cebinizden çıkacaktır. Amerika ve İngiltere dışında “batı” ülkelerinin neredeyse pek çoğuna vizesiz gidebilirsiniz. Amerika için vize almak İngiltere’den biraz daha basit ve kolay. Ancak iki ülke içinde online başvuru yaparak bir sürü saçma sapan soru cevaplamanız online ödeme yapmanız ve randevu alarak o saatte Ankara, İstanbul vb. ilgili ofislerde şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Vize’de tamam.

 Gri-Pasaport     hollanda konsoloslukları vize     girls-golf-scholarships

Eğer seyahat etmeyi seviyorsanız ve sık sık seyahat ediyorsanız kendiniz için bir takım pratik düzenlemeleriniz vardır. Örneğin valizinizin boyutları, sırt çantanız, bir ıssız adaya düşmediniz ancak her seyahatte yanınızda bulunması gereken standart eşyalarınız ve bunların uluslararası ulaşım standartlarına uygunluğu önemlidir. Örneğin erkekseniz büyük bir traş köpüğünü el çantanızda uçağın içine almanız ya da makas, çakı vb. yanınızda değil bagajda bulundurmanız gerekiyor. Mesela şöyle bir setiniz hazırda durmalı her zaman için. İğne-iplik takımı, tırnak makası, çakı, traş seti, seyahat diş fırçası ve diş macunu, pusula, seccade, çakmak, makas, ileri aşamalarda profesyonel gezici iseniz ve titizseniz, seyahat ütüsü, küçük printer, iyi bir fotoğraf makinesi, selfie stick, portable şarj, ufak bir şemsiye, ince ama kullanışlı bir mont vb. şimdilik aklıma gelenler bunlardı. Tabiki İngiltere ve Amerika’ya gidiyorsanız seyahat şarj dönüştürücünüzü unutmamalısınız! Unutmadan söylemeliyim bazı havayolu şirketleri uçak içi el bagajları için belirlenen boyuttan daha büyüğünü kabul etmiyor dikkatli olmak lazım. Londra seyahatimde bir bayan Prof. du sanırım. Kocaman bir valizi el bagajı diye uçağa almaya kalkınca 120 pound ödemişti. Hazırlıklı olmak her zaman önemsediğim bir husustur. Tamam, her zaman olmasa da pratik çözüm yönüm gelişmiştir diyebilirim.

Bilet almayı unutmayalım aksi halde havaalanından geri döneriz. İnternetten skyscanner ve expedia gibi sitelerden kolayca gitmek istediğiniz lokasyonlar hakkında bilet sorgulaması yapabilirsiniz. Ancak bu sitelerden bilet almanın güvenli olmadığını da söylemeliyim. Çok ucuz havayolu şirketleriyle uçmak yerine erkenden bilet almak her anlamda daha avantajlıdır. THY favorimdir ama mecbur kalınca Easyjet’e de bindim. Aktarmalı uçmak için biraz tecrübeli olmak lazım yoksa uçağı kaçırmanız olası bir durum. Bilet aldığınızda boarding pass denilen uçağa binerken gösterdiğiniz ikinci bir bilet diyebileceğimiz kartı ya havaalanından ya da evinizdeki yazıcıdan çıktı almak şart.

yeni_uygulama_b         suitcase            pod-black-flask1

Motivasyon, Etkinlik, Davet, Pasaport, Vize, Bagaj, Bilet ve seyahat günü gelir. Çıkış harcını (ödemeyeceğinize dair bir yazı almadıysanız – ve Türkiye’den çıkarken sadece) yatırmayı ve pul almayı unutmuyoruz. Uçakla seyahatin insanlara Rabbini hatırlatıcı bir atmosferi olduğunu düşünmüşümdür hep. Kur’an’da yüce dağlardan bahsedilmesi, peygamberlerin ilahi vahye yüce dağlarda mazhar olması, kadim dinlerde gökle ilişkilendirilen Tanrı anlayışları, meleklerin semaya inmesi ve diğer konuyla ilgili hadislerin hepsi zihnime hücum eder her seyahat esnasında ve derin bir tefekkür süreci başlar. Tabi türbülansa girince başka bir evreye geçiyorsunuz ve J etraftan şehadetler vs. duymaya başlıyorsunuz. İndiğinizde ise tüm bu tasavvurlar yerini polis memurunun Cem Yılmaz’ın tabiriyle “what is the purpose of your visit” sorusuna vereceğiniz cevaplara odaklanmak alıyor. Bir espri değil! EU Citizens bir kuyruk “Others” diğer kuyruk çok bozulurum bu ayrıma aslında. Atatürk Havalimanına indiğinizde ise “Turkish Citizens” ve “Others” ayrımı da hiç hoş olmasa da aynı duyguyu onlara yaşatıyor mu biliyorum.

Eğer ilk defa gittiğiniz bir ülke ise indiğiniz yer önceden, metro otobüs vb. ulaşım hizmetlerinin sitelerinden gideceğiniz şehre olan en iyi ulaşım tercihini belirlemeniz gerekebilir.

Reklamlar