marmaray-3Memleketimizin ve medeniyetimizin geçmişte olduğu gibi günümüzde de hak ettiği noktaya geliyor olması dünya gündemini son yıllarda oldukça fazla işgal etmeye başlamıştır. Doğu-Batı paradoksunun ortadan kalktığını düşünenlerin bilmesi gerekir ki Cemil Meriç’in tabiri ile Olympos dağının çocukları hiçbir zaman Hira dağının çocuklarını kabullenmeyecektir. Bunun bariz örneklerini dünya medyasını takip edenlerin görmesi çok zor değildir. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin ilk ve en büyük, dünyanın önde gelen şehirlerinden olan İstanbul’da ilk denizaltı batırma tüneli açıldı. Bu açılış aynı gün bir kısım medya organları tarafından canlı yayınlanırken bazı televizyon kanallarının bu durumu görmezden gelmesi bana gezi olayları sırasında canlı yayın yapan CNN televizyonunu hatırlattı. Bu yayın organlarının o dönemde nasıl da 3G bağlantıları yaparak hevesle kargaşa ortamını Anadolu’ya yayma gayretini hatırlayın. Aynı heyecanın Marmaray açılışında olmaması kimin ne için hizmet ettiğini galiba açıklıyor.
Marmaray açılışının ardından ve açılış esnasında takip edebildiğim uluslararası yayın kuruluşlarının tavrı dünyanın bize bakışı hakkında ipuçları vermesi bakımından önemlidir. Örneğin Dubai merkezli El-Cezire televizyonunun canlı yayın kanalı Mübaşir açılışı canlı yayınlamıştır. Kuzey Kore merkezli bir uzak doğu kanalı ise yaklaşık 10 dakikalık Cumhuriyet Bayramı da dâhil olmak üzere uzun bir haber yapmıştı. Bu haberde Marmaray projesinin güvenli olduğu ve Asya ile Avrupa kıtalarını birleştirici özelliğine vurgu yapılıyordu. Bir Ortadoğu kanalı Jewish News One ise bırakın haber yapmayı bu haber yerine dünyanın en uzun boylu insanının bir Suriyeli mülteci ile evliliğini haberleştirerek mültecilerin ülkemizde böyle bir konuma düşürüldüğünü öne sürüyordu. Meselenin böyle bir yönü olsa da Marmaray gibi 150 yıllık bir projenin hayata geçirilmesini görmezden gelmesinin üzerinde düşünülmesi gerekiyor.
Batılı yayın kanallarına baktığımızda hayretler içinde kalmanıza gerek kalmıyor yine bildik tavırlarını sergiliyorlar. Örneğin BBC News haberi kazı çalışmaları eşliğindeki görüntülerle 15 saniyelik bir süre ile servis ediyor. Alman DW Europe kanalı Asrın Projesi sloganını kullanarak kıtaları birleştirici özelliğini ön plana çıkarıyor. Ancak ilginçtir hiçbir kanal dua yapılmasını garip bulmuyor. Peki, duayı garip bulan kim? Bir siyasi parti milletvekili böyle bir projede dua edilmesini laikliğe aykırı bulabiliyor. Hemen ardından sosyal medyada Atatürk’ün bir tren garında dualı açılış yaptığı fotoğraf dolaşmaya başlıyor.
Bu millet Anadolu medeniyetinin her taşını koyarken bırakın dua etmeyi abdesti olmadan işe başlamamıştır. O yüzden Mimar Sinan’ın eserleri günümüzde hala medeniyetimizin en nadide eserleri olarak durmaktadır. İslam medeniyetinin her mimari eserinde hem bir fayda hem de ilahi bir mana bulunur. Bu ilahi mana İslam’ı temsil eder. Müslüman şehrini temsil eder.
M.Kalkan
kalkan.mehmet@hotmail.com

Reklamlar